We analyzed how 30 influential business associations, ideological and grassroots groups and other issue-oriented PACs’ endorsed candidates fared in the 2016 primary and runoff elections.

All 30 groups and PACs are listed below along with as many of their endorsed candidates as we could confirm. For the most part, we used official news releases or lists of endorsed candidates on the groups’ official web sites or social media outlets. In some cases, we used campaign finance reports filed by the groups to use their contributions to candidates as proxies for formal endorsements.

Annie's List

Annie's List

Won Contested Primary (7)

HD50 – Gina Hinojosa (D)
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD77 – Lina Ortega (D)
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)

Advanced to Runoff (2)

HD27 – Angelique Bartholomew (D)
HD120 – Barbara Gervin-Hawkins (D)

Lost Primary (0)

None

Won Runoff (1)

HD120 – Barbara Gervin-Hawkins (D)

Lost Runoff (1)

HD27 – Angelique Bartholomew (D)

Unopposed in Primary (8)

SD6 – Sen. Sylvia Garcia (D)

HD48 – Rep. Donna Howard (D)
HD50 – Rep. Celia Israel (D)
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD107 – Victoria Neave (D)
HD141 – Rep. Senfronia Thompson (D)
HD143 – Rep. Ana Hernandez (D)
HD145 – Rep. Carol Alvarado (D)

Associated Republicans of Texas

Associated Republicans of Texas

Won Contested Primary (19)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD71 – Stan Lambert
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Rep. John Lujan
HD121 – Speaker Joe Straus
HD134 – Rep. Sarah Davis

Advanced to Runoff (3)

HD5 – Jay Misenheimer
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (3)

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (3)

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (3)

HD5 – Jay Misenheimer
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (0)

None listed

CLEAT

CLEAT

Won Contested Primary (31)

SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD4 – Lance Gooden
HD7 – Jay Dean
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD60 – Mike Lang
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Rep. Doug Miller

Lost Primary (4)

CCA5 – Sid Harle

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD115 – Bennett Ratliff
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (4)

CCA2 – Mary Lou Keel

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD120 – Barbara Gervin-Hawkins (D)

Lost Runoff (2)

CCA5 – Brent Webster

HD73 – Rep. Doug Miller

Unopposed in Primary (38)

HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray

HD19 – Rep. James White
HD22 – Rep. Joe Deshotel (D)
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD34 – Rep. Abel Herrero (D)
HD38 – Rep. Eddie Lucio III (D)
HD39 – Rep. Mando Martinez (D)
HD41 – Rep. Bobby Guerra (D)
HD42 – Rep. Richard Raymond (D)
HD44 – Rep. John Kuempel
HD51 – Rep. Eddie Rodriguez (D)
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD76 – Rep. Cesar Blanco (D)
HD78 – Rep. Joe Moody (D)
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD80 – Rep. Tracy King (D)
HD82 – Rep. Tom Craddick
HD85 – Rep. Phil Stephenson
HD88 – Rep. Ken King
HD90 – Rep. Ramon Romero (D)
HD101 – Rep. Chris Turner (D)
HD104 – Rep. Roberto Alonzo (D)
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD109 – Rep. Helen Giddings (D)
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD125 – Rep. Justin Rodrigues (D)
HD126 – Kevin Roberts
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD136 – Rep. Tony Dale
HD141 – Rep. Senfronia Thompson (D)

Conservative Republicans of Texas

Conservative Republicans of Texas

Won Contested Primary (20)

SC3 – Justice Debra Lehrmann
SC9 – Justice Eva Guzman
CCA6 – Judge Michael Keasler

HD2 – Rep. Dan Flynn
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD20 – Terry Wilson
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD60 – Mike Lang
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD118 – Rep. John Lujan
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (8)

RRC – Gary Gates
CCA2 – Ray Wheless

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD128 – Briscoe Cain

Lost Primary (20)

SC5 – Rick Green
CCA5 – Sid Harle

SD24 – Brent Mayes

HD1 – George Lavender
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD17 – Brent Golemon
HD54 – Larry Smith
HD55 – Rep. Molly White
HD59 – Brent Graves
HD73 – Chris Byrd
HD81 – Josh Crawford
HD84 – Jim Landtroop
HD99 – Bo French
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff
HD121 – Jeff Judson
HD134 – David Palmer

Won Runoff (5)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (6)

RRC – Gary Gates
CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (0)

None listed

Empower Texans

Empower Texans

Won Contested Primary (10)

SC9 – Justice Eva Guzman

HD20 – Terry Wilson
HD60 – Mike Lang
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Bill Zedler
HD106 – Pat Fallon
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD130 – Tom Oliverson
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (9)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD73 – Kyle Biedermann

Lost Primary (17)

SC3 – Michael Massengale

SD24 – Brent Mayes

HD2 – Bryan Slaton
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD47 – Jay Wiley
HD54 – Larry Smith
HD55 – Rep. Molly White
HD58 – Philip Eby
HD81 – Josh Crawford
HD84 – Jim Landtroop
HD99 – Bo French
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff
HD134 – David Palmer

Won Runoff (5)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (5)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (11)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD22 – Sen. Brian Birdwell

HD6 – Rep. Matt Schaefer
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD70 – Rep. Scott Sanford
HD83 – Rep. Dustin Burrows
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD93 – Rep. Matt Krause
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD126 – Rep. Kevin Roberts

Grassroots America We the People

Grassroots America We the People

Won Contested Primary (8)

HD20 – Terry Wilson
HD60 – Mike Lang
HD93 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (5)

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD128 – Briscoe Cain

Lost Primary (18)

HD2 – Bryan Slaton
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD47 – Jay Wiley
HD54 – Larry Smith
HD55 – Rep. Molly White
HD58 – Philip Eby
HD59 – Brent Graves
HD71 – Chris Carnohan
HD81 – Josh Crawford
HD84 – Jim Landtroop
HD89 – Dalton Lytle
HD99 – Bo French
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff
HD134 – David Palmer

Won Runoff (5)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Cole Hefner
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (5)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (1)

HD126 – Kevin Roberts

NE Tarrant Tea Party

NE Tarrant Tea Party

Won Contested Primary (7)

SD9 – Justice Eva Guzman
CCA6 – Judge Michael Keasler

HD60 – Mike Lang
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD95 – Rep. Bill Zedler
HD115 – Rep. Matt Rinaldi

Based on campaign contributions made by the group’s PAC between July 2015 and February 2016.

Advanced to Runoff (9)

RRC – Wayne Christian
CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

For CCA5, the group supported both Brent Webster, who advanced to a runoff, and Steven Smith, who did not. In HD18, the group supported both Keith Strahan, who advanced to the runoff, and Van Brookshire, who did not. In HD73, the group supported both Kyle Biedermann, who advanced to the runoff, and Chris Byrd, who did not.

Based on campaign contributions made by the group’s PAC  between July 2015 and February 2016.

Lost Primary (24)

SC3 – Michael Massengale
SC5 – Rick Green
CCA5 – Steven Smith

HD1 – George Lavender
HD2 – Bryan Slaton
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD17 – Brent Golemon
HD18 – Van Brookshire
HD47 – Jay Wiley
HD54 – Larry Smith
HD55 – Rep. Molly White
HD58 – Philip Eby
HD59 – Brent Graves
HD73 – Chris Byrd
HD99 – Bo French
HD81 – Josh Crawford
HD84 – Jim Landtroop
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff
HD121 – Jeff Judson and Sheila Bean

For CCA5, the group supported both Brent Webster, who advanced to a runoff, and Steven Smith, who did not. In HD18, the group supported both Keith Strahan, who advanced to the runoff, and Van Brookshire, who did not. In HD73, the group supported both Kyle Biedermann, who advanced to the runoff, and Chris Byrd, who did not.

Based on campaign contributions made by the group’s PAC  between July 2015 and February 2016.

Won Runoff (4)

RRC – Wayne Christian
HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (5)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (0)

None listed

Texans for Lawsuit Reform

Texans for Lawsuit Reform

Won Contested Primary (25)

SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD71 – Rep. Stan Lambert
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Rep. John Lujan
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson
HD134 – Rep. Sarah Davis

Advanced to Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (4)

SC2 – Michael Massengale

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD36 – Abraham Padron (D)
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Though not specifically endorsed by the group, HD36 challenger Abraham Padron received at least $150K from the TLR PAC in the month before the March primary. We therefore include him with the endorsed candidates who lost primary races.

Won Runoff (4)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (2)

HD19 – Rep. James White
HD91 – Rep. Stephanie Klick

Texans for Vaccine Choice

Texans for Vaccine Choice

Won Contested Primary (9)

HD20 – Terry Wilson
HD60 – Mike Lang
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (6)

SD1 – Rep. David Simpson

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD128 – Briscoe Cain

Lost Primary (17)

SC5 – Rick Green

SD24 – Brent Mayes

HD2 – Bryan Slaton
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD17 – Brent Golemon
HD47 – Jay Wiley
HD55 – Rep. Molly White
HD58 – Philip Eby
HD59 – Brent Graves
HD81 – Josh Crawford
HD99 – Bo French
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff
HD121 – Jeff Judson
HD134 – David Palmer

Won Runoff (2)

HD5 – Cole Hefner
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (4)

SD1 – Rep. David Simpson

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (17)

HD3 – Rep. Cecil Bell Jr.
HD6 – Rep. Matt Schaefer
HD15 – Rep. Mark Keough
HD19 – Rep. James White
HD23 – Rep. Wayne Faircloth
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD93 – Rep. Matt Krause
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD132 – Rep. Mike Schofield
HD136 – Rep. Tony Dale
HD138 – Rep. Dwayne Bohac

Texas AFL-CIO COPE

Texas AFL-CIO COPE

Won Contested Primary (15)

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD49 – Gina Hinojosa (D)
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD77 – Rep. Lina Ortega (D)
HD97 – Elizabeth Tarrant (D)
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD118 – Tomas Uresti (D)
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (2)

HD27 – Rep. Ron Reynolds (D)
HD120 – Mario Salas (D)

Lost Primary (5)

RRC – Lon Burnam (D)

HD116 – Martin Golando (D)
HD126 – Cris Hernandez (D)
HD139 – Randy Bates Jr. (D)
HD144 – Cody Wheeler (D)

Won Runoff (1)

HD27 – Rep. Ron Reynolds (D)

Lost Runoff (1)

HD120 – Mario Salas (D)

Unopposed in Primary (60)

SC3 – Mike Westergren (D)
SC5 – Dori Contreras Garza (D)
SC9 – Savannah Robinson (D)
CCA2 – Judge Lawrence Meyers (D)
CCA5 – Betsy Johnson (D)
CCA6 – Robert Burns (D)

SD6 – Sen. Sylvia Garcia (D)
SD13 – Sen. Rodney Ellis (D)
SD20 – Sen. Chuy Hinojosa (D)
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)
SD29 – Sen. Jose Rodriguez (D)

HD22 – Rep. Joe Deshotel (D)
HD23 – Lloyd Chris (D)
HD26 – Sarah DeMerchant (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD34 – Rep. Abel Herrero (D)
HD35 – Rep. Oscar Longoria (D)
HD38 – Rep. Eddie Lucio III (D)
HD39 – Rep. Mando Martinez (D)
HD40 – Rep. Terry Canales (D)
HD41 – Rep. Bobby Guerra (D)
HD46 – Rep. Dawnna Dukes (D)
HD48 – Rep. Donna Howard (D)
HD50 – Rep. Celia Israel (D)
HD51 – Rep. Eddie Rodriguez (D)
HD76 – Rep. Cesar Blanco (D)
HD78 – Rep. Joe Moody (D)
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD85 – John Davis IV (D)
HD90 – Rep. Ron Romero (D)
HD92 – Kim Leach (D)
HD93 – Nancy Bean (D)
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD96 – Sandra Lee (D)
HD98 – Maricela Chibli (D)
HD100 – Rep. Eric Johnson (D)
HD101 – Rep. Chris Turner (D)
HD102 – Laura Irvin (D)
HD103 – Rep. Rafael Anchia (D)
HD104 – Rep. Roberto Alonzo (D)
HD105 – Terry Meza (D)
HD107 – Victoria Neave (D)
HD108 – Joe Farkus (D)
HD109 – Rep. Helen Giddings (D)
HD111 – Rep. Yvonne Davis (D)
HD112 – Jack Blackshear (D)
HD113 – Rhetta Bowers (D)
HD114 – Jim Burke (D)
HD115 – Dorotha Ocker (D)
HD117 – Philip Cortez (D)
HD119 – Rep. Roland Gutierrez (D)
HD123 – Rep. Diego Bernal (D)
HD125 – Rep. Justin Rodriguez (D)
HD140 – Rep. Armando Walle (D)
HD141 – Rep. Senfronia Thompson (D)
HD142 – Rep. Harold Dutton (D)
HD143 – Rep. Ana Hernandez (D)
HD145 – Rep. Carol Alvarado (D)
HD146 – Rep. Borris Miles (D)
HD147 – Rep. Garnet Coleman (D)

Texas Alliance for Life

Texas Alliance for Life

Won Contested Primary (30)

SC3 – Justice Debra Lehrmann
SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman
CCA6 – Judge Mike Keasler

SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD47 – Rep. Paul Workman
HD55 – Rep. Hugh Shine
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Rep. John Lujan
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson

Advanced to Runoff (4)

SD24 – Dawn Buckingham

HD64 – Lynn Stucky
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (10)

RRC – John Greytok
CCA5 – Sid Harle

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD20 – Rep. Marsha Farney
HD33 – Lorne Liechty
HD60 – Kevin Downing
HD92 – Scott Fisher
HD94 – Andrew Piel
HD115 – Bennett Ratliff
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (5)

CCA2 – Mary Lou Keel

SD24 – Dawn Buckingham

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (5)

RRC – Gary Gates
CCA5 – Brent Webster

HD5 – Jay Misenheimer
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (55)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD22 – Sen. Brian Birdwell
SD28 – Sen. Charles Perry

HD3 – Rep. Cecil Bell Jr.
HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD19 – Rep. James White
HD21 – Rep. Dade Phelan
HD23 – Rep. Wayne Faircloth
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD26 – Rep. Rick Miller
HD28 – Rep. John Zerwas
HD30 – Rep. Geanie Morrison
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD34 – Rep. Abel Herrero (D)
HD43 – Rep. J.M. Lozano
HD44 – Rep. John Kuempel
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD53 – Rep. Andrew Murr
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD68 – Rep. Drew Springer
HD72 – Rep. Drew Darby
HD82 – Rep. Tom Craddick
HD83 – Rep. Dustin Burrows
HD85 – Rep. Phil Stephenson
HD86 – Rep. John Smithee
HD87 – Rep. Four Price
HD88 – Rep. Ken King
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD97 – Rep. Craig Goldman
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD102 – Rep. Linda Koop
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD117 – Rep. Rick Galindo
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD126 – Kevin Roberts
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD135 – Rep. Gary Elkins
HD136 – Rep. Tony Dale
HD138 – Rep. Dwayne Bohac
HD144 – Rep. Gilbert Pena

Texas AFT

Texas AFT

Won Contested Primary (26)

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD4 – Lance Gooden
HD8 – Rep. Byron Cook
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD49 – Gina Hinojosa (D)
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD71 – Stan Lambert
HD77 – Rep. Lina Ortega (D)
HD84 – Rep. John Frullo
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD121 – Speaker Joe Straus
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (5)

SD24 – Rep. Susan King

HD5 – Jay Misenheimer
HD54 – Scott Cosper
HD120 – Mario Salas (D)
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (6)

SD1 – Red Brown

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD92 – Scott Fisher
HD115 – Bennett Ratliff
HD116 – Martin Golando (D)
HD139 – Randy Bates Jr. (D)

Won Runoff (1)

HD54 – Scott Cosper

Lost Runoff (6)

SD1 – Rep. David Simpson
SD24 – Rep. Susan King

HD5 – Jay Misenheimer
HD73 – Rep. Doug Miller
HD120 – Mario Salas (D)
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (1)

HD117 – Philip Cortez (D)

Texas and Southwestern Cattle Raisers Association

TSCRA

Won Contested Primary (30)

SC3 – Justice Debra Lehrmann
SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD55 – Hugh Shine
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD71 – Stan Lambert
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD134 – Rep. Sarah Davis

Advanced to Runoff (5)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD64 – Lynn Stucky
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (3)

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD64 – Lynn Stucky

 

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (64)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD20 – Sen. Chuy Hinojosa (D)
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)
SD22 – Sen. Brian Birdwell (D)
SD28 – Sen. Charles Perry

HD3 – Rep. Cecil Bell Jr.
HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD13 – Rep. Leighton Schubert
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD19 – Rep. James White
HD21 – Rep. Dade Phelan
HD23 – Rep. Wayne Faircloth
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD26 – Rep. Rick Miller
HD28 – Rep. John Zerwas
HD29 – Rep. Ed Thompson
HD30 – Rep. Geanie Morrison
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD38 – Rep. Eddie Lucio III (D)
HD41 – Rep. Bobby Guerra (D)
HD42 – Rep. Richard Raymond (D)
HD43 – Rep. J.M. Lozano
HD44 – Rep. John Kuempel
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD48 – Rep. Donna Howard (D)
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD53 – Rep. Andrew Murr
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD68 – Rep. Drew Springer
HD69 – Rep. James Frank
HD72 – Rep. Drew Darby
HD74 – Rep. Poncho Nevarez (D)
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD80 – Rep. Tracy King (D)
HD82 – Rep. Tom Craddick
HD85 – Rep. Phil Stephenson
HD86 – Rep. John Smithee
HD87 – Rep. Four Price
HD88 – Rep. Ken King
HD90 – Rep. Ramon Romero Jr. (D)
HD97 – Rep. Craig Goldman
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD101 – Rep. Chris Turner (D)
HD102 – Rep. Linda Koop
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD126 – Kevin Roberts
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD135 – Rep. Gary Elkins
HD136 – Rep. Tony Dale
HD138 – Rep. Dwayne Bohac

Texas Association of Builders

Texas Association of Builders

Won Contested Primary (34)

SC3 – Justice Debra Lehrmann
SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD71 – Stan Lambert
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Tomas Uresti (D)
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)

Based on campaign contributions made by HOMEPAC between July 2015 and February 2016.

Advanced to Runoff (4)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD54 – Scott Cosper
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Based on campaign contributions made by HOMEPAC between July 2015 and February 2016.

Lost Primary (5)

SD24 – Jon Cobb

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD77 – Adolfo Lopez (D)
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Based on campaign contributions made by HOMEPAC between July 2015 and February 2016.

Won Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD54 – Scott Cosper

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (48)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD6 – Sen. Sylvia Garcia (D)
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD20 – Sen. Chuy Hinojosa (D)
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)
SD22 – Sen. Brian Birdwell

HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD28 – Rep. John Zerwas
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD43 – Rep. J.M. Lozano
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD68 – Rep. Drew Springer
HD69 – Rep. James Frank
HD70 – Rep. Scott Sanford
HD72 – Rep. Drew Darby
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD80 – Rep. Tracy King (D)
HD87 – Rep. Four Price
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD97 – Rep. Craig Goldman
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD93 – Rep. Matt Krause
HD101 – Rep. Chris Turner (D)
HD103 – Rep. Rafael Anchia (D)
HD104 – Rep. Roberto Alonzo (D)
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD109 – Rep. Helen Giddings (D)
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD111 – Rep. Yvonne Davis (D)
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD135 – Rep. Gary Elkins
HD136 – Rep. Tony Dale
HD142 – Rep. Harold Dutton (D)
HD147 – Rep. Garnet Coleman (D)

Based on campaign contributions made by HOMEPAC between July 2015 and February 2016.

Texas Association of Business

Texas Association of Business

Won Contested Primary (32)

SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD47 – Rep. Paul Workman
HD55 – Hugh Shine
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD71 – Stan Lambert
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson
HD134 – Rep. Sarah Davis

Advanced to Runoff (5)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD33 – Justin Holland
HD54 – Scott Cosper
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (7)

SC3 – Michael Massengale

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD64 – Rick Hagen
HD92 – Scott Fisher
HD94 – Andrew Piel
HD115 – Bennett Ratliff
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (6)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (3)

SD24 – Rep. Susan King

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (50)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)
SD28 – Sen. Charles Perry

HD3 – Rep. Cecil Bell Jr.
HD6 – Rep. Matt Schaefer
HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD15 – Rep. Mark Keough
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD19 – Rep. James White
HD21 – Rep. Dade Phelan
HD22 – Rep. Joe Deshotel (D)
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD29 – Rep. Ed Thompson
HD30 – Rep. Geanie Morrison
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD35 – Rep. Oscar Longoria (D)
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD68 – Rep. Drew Springer
HD69 – Rep. James Frank
HD72 – Rep. Drew Darby
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD80 – Rep. Tracy King (D)
HD82 – Rep. Tom Craddick
HD83 – Rep. Dustin Burrows
HD85 – Rep. Phil Stephenson
HD86 – Rep. John Smithee
HD87 – Rep. Four Price
HD88 – Rep. Ken King
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD132 – Rep. Mike Schofield
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD136 – Rep. Tony Dale
HD138 – Rep. Dwayne Bohac
HD145 – Rep. Carol Alvarado (D)

Texas Association of Manufacturers

Texas Association of Manufacturers

Won Contested Primary (22)

SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus

Advanced to Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (1)

HD20 – Rep. Marsha Farney

Won Runoff (2)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (43)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD28 – Sen. Charles Perry

HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD19 – Rep. James White
HD21 – Rep. Dade Phelan
HD22 – Rep. Joe Deshotel (D)
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD29 – Rep. Ed Thompson
HD30 – Rep. Geanie Morrison
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD35 – Rep. Oscar Longoria (D)
HD43 – Rep. J.M. Lozano
HD44 – Rep. John Kuempel
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD50 – Rep. Celia Israel (D)
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD68 – Rep. Drew Springer
HD69 – Rep. James Frank
HD72 – Rep. Drew Darby
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD80 – Rep. Tracy King (D)
HD82 – Rep. Tom Craddick
HD83 – Rep. Dustin Burrows
HD87 – Rep. Four Price
HD88 – Rep. Ken King
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD141 – Rep. Senfronia Thompson (D)

Texas Association of Realtors

Texas Association of Realtors

Won Contested Primary (45)

SC3 – Justice Debra Lehrmann
SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD4 – Lance Gooden
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD55 – Hugh Shine
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Tomas Uresti (D)
HD121 – Speaker Joe Straus
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Rep. Tom Oliverson
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (5)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD27 – Rep. Ron Reynolds (D)
HD33 – Justin Holland
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (6)

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD115 – Bennett Ratliff
HD116 – Martin Golando (D)
HD120 – Art Hall (D)
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (6)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Ernest Bailes
HD27 – Rep. Ron Reynolds (D)
HD33 – Justin Holland
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (4)

RRC – Gary Gates

SD24 – Rep. Susan King

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (3)

HD122 – Rep. Lyle Larson
HD126 – Kevin Roberts
HD136 – Rep. Tony Dale

Texas Dental Association

Texas Dental Association

Won Contested Primary (28)

SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD71 – Stan Lambert
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD116 – Diana Arevalo (D)
HD130 – Tom Oliverson
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (8)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Rep. Susan King

HD5 – Jay Misenheimer
HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland
HD54 – Austin Ruiz
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (5)

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD77 – Adolfo Lopez (D)
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland

Lost Runoff (5)

SD24 – Rep. Susan King

HD5 – Jay Misenheimer
HD54 – Austin Ruiz
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (0)

None listed

Texas Farm Bureau

AGFUND

Won Contested Primary (40)

SC3 – Justice Debra Lehrmann
SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Green

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD71 – Stan Lambert
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (6)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Ernest Bailes
HD64 – Lynn Stucky
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (6)

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD20 – Rep. Marsha Farney
HD55 – Rep. Molly White
HD60 – Kevin Downing
HD92 – Scott Fisher
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (6)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Ernest Bailes
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (0)

None listed

Texas Home School Coalition

Texas Home School Coalition

Won Contested Primary (14)

SC9 – Justice Eva Guzman

HD20 – Terry Wilson
HD47 – Rep. Paul Workman
HD60 – Mike Lang
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (8)

CCA2 – Brent Webster
CCA5 – Ray Wheless

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Primary (21)

SC3 – Michael Massengale
SC5 – Rick Green

SD24 – Brent Mayes

HD1 – George Lavender
HD2 – Bryan Slaton
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD17 – Brent Golemon
HD54 – Larry Smith
HD55 – Rep. Molly White
HD58 – Philip Eby
HD59 – Brent Graves
HD71 – Chris Carnohan
HD81 – Josh Crawford
HD84 – Jim Landtroop
HD99 – Bo French
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff
HD121 – Jeff Judson

Won Runoff (6)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (4)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating

Unopposed in Primary (18)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD28 – Sen. Charles Perry

HD6 – Rep. Matt Schaefer
HD15 – Rep. Mark Keough
HD19 – Rep. James White
HD26 – Rep. Rick Miller
HD63 – Rep. Tan Parker
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD69 – Rep. James Frank
HD70 – Rep. Scott Sanford
HD83 – Rep. Dustin Burrows
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD93 – Rep. Matt Krause
HD126 – Kevin Roberts
HD132 – Rep. Mike Schofield
HD138 – Rep. Dwayne Bohac

Texas Medical Association

TEXPAC

Won Contested Primary (39)

SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD55 – Hugh Shine
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD71 – Stan Lambert
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Tomas Uresti (D)
HD121 – Speaker Joe Straus
HD124 – Rep. Ina Minjarez (D)
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (8)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham and Rep. Susan King
HD27 – Rep. Ron Reynolds (D)
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (10)

SC2 – Michael Massengale

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD77 – Adolfo Lopez (D)
HD92 – Scott Fisher
HD94 – Andrew Piel
HD115 – Bennett Ratliff
HD116 – Martin Golando (D)
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (7)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD18 – Ernest Bailes
HD27 – Rep. Ron Reynolds (D)
HD33 – Justin Holland
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky

In SD24, the group endorsed both Dawn Buckingham, who won, and Rep. Susan King, who lost.

Lost Runoff (3)

SD24 – Rep. Susan King

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

In SD24, the group endorsed both Dawn Buckingham, who won, and Rep. Susan King, who lost.

Unopposed in Primary (90)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD6 – Sen. Sylvia Garcia (D)
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD13 – Sen. Rodney Ellis (D)
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD20 – Sen. Chuy Hinojosa (D)
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)
SD22 – Sen. Brian Birdwell
SD28 – Sen. Charles Perry
SD29 – Sen. Jose Rodriguez (D)

HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD13 – Rep. Leighton Schubert
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD21 – Rep. Dade Phelan
HD22 – Rep. Joe Deshotel (D)
HD23 – Rep. Wayne Faircloth
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD26 – Rep. Rick Miller
HD28 – Rep. John Zerwas
HD29 – Rep. Ed Thompson
HD30 – Rep. Geanie Morrison
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD34 – Rep. Abel Herrero (D)
HD35 – Rep. Oscar Longoria (D)
HD38 – Rep. Eddie Lucio III (D)
HD39 – Rep. Mando Martinez (D)
HD40 – Rep. Terry Canales (D)
HD41 – Rep. Bobby Guerra (D)
HD42 – Rep. Richard Raymond (D)
HD43 – Rep. J.M. Lozano
HD44 – Rep. John Kuempel
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD46 – Rep. Dawnna Dukes (D)
HD48 – Rep. Donna Howard (D)
HD50 – Rep. Celia Israel (D)
HD51 – Rep. Eddie Rodriguez (D)
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD53 – Rep. Andrew Murr
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD68 – Rep. Drew Springer
HD72 – Rep. Drew Darby
HD74 – Rep. Poncho Nevarez
HD76 – Rep. Cesar Blanco (D)
HD78 – Rep. Joe Moody (D)
HD79 – Rep. Joe Pickett (D)
HD80 – Rep. Tracy King (D)
HD82 – Rep. Tom Craddick
HD85 – Rep. Phil Stephenson
HD86 – Rep. John Smithee
HD87 – Rep. Four Price
HD88 – Rep. Ken King
HD90 – Rep. Ramon Romero Jr. (D)
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD97 – Rep. Craig Goldman
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD100 – Rep. Eric Johnson (D)
HD101 – Rep. Chris Turner (D)
HD102 – Rep. Linda Koop
HD103 – Rep. Rafael Anchia (D)
HD104 – Rep. Roberto Alonzo (D)
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD109 – Rep. Helen Giddings (D)
HD111 – Rep. Yvonne Davis (D)
HD117 – Rep. Rick Galindo
HD119 – Rep. Roland Gutierrez (D)
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD123 – Rep. Diego Bernal (D)
HD125 – Rep. Justin Rodriguez (D)
HD126 – Kevin Roberts
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD132 – Rep. Mike Schofield
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD136 – Rep. Tony Dale
HD138 – Rep. Dwayne Bohac
HD140 – Rep. Armando Walle (D)
HD141 – Rep. Senfronia Thompson (D)
HD142 – Rep. Harold Dutton (D)
HD143 – Rep. Ana Hernandez (D)
HD145 – Rep. Carol Alvarado (D)
HD146 – Rep. Borris Miles (D)
HD147 – Rep. Garnet Coleman (D)

Texas Municipal Police Association

TMPA

Won Contested Primary (32)

SC9 – Justice Eva Guzman

SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD4 – Lance Gooden
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD60 – Mike Lang
HD75 – Rep. Mary Gonzalez (D)
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD131 – Rep. Alma Allen (D)
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (7)

SC5 – Rick Green
CCA2 – Chris Oldner

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD92 – Scott Fisher
HD94 – Andrew Piel
HD115 – Bennett Ratliff
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (4)

CCA2 – Mary Lou Keel

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD64 – Lynn Stucky
HD120 – Barbara Gervin-Hawkins (D)

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (1)

HD126 – Kevin Roberts

Texas Oil and Gas Association

TXOGA

Won Contested Primary (29)

SC5 – Justice Paul Green
SC9 – Justice Eva Guzman

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)
SD27 – Sen. Eddie Lucio Jr. (D)

HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD37 – Rep. Rene Oliveira (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD137 – Rep. Gene Wu (D)

Advanced to Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (4)

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD115 – Bennett Ratliff
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (4)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland

Lost Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (2)

HD32 – Rep. Todd Hunter
HD72 – Rep. Drew Darby

Texas Ophthalmological Association

EYE-PAC

Won Contested Primary (26)

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)
SD26 – Sen. Jose Menendez (D)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD47 – Rep. Paul Workman
HD55 – Hugh Shine
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD71 – Stan Lambert
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD110 – Rep. Toni Rose (D)
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD121 – Speaker Joe Straus
HD130 – Tom Oliverson
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD148 – Rep. Jessica Farrar (D)

Advanced to Runoff (7)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Jay Misenheimer
HD18 – Ernest Bailes
HD54 – Scott Cosper
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Lost Primary (7)

SC2 – Michael Massengale

HD20 – Rep. Marsha Farney
HD60 – Kevin Downing
HD115 – Bennett Ratliff
HD116 – Martin Golando (D)
HD139 – Randy Bates Jr. (D)
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (6)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky

 

Lost Runoff (3)

HD5 – Jay Misenheimer
HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Unopposed in Primary (31)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)

HD10 – Rep. John Wray
HD13 – Rep. Leighton Schubert
HD16 – Rep. Will Metcalf
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD26 – Rep. Rick Miller
HD31 – Rep. Ryan Guillen (D)
HD35 – Rep. Oscar Longoria (D)
HD43 – Rep. J.M. Lozano
HD44 – Rep. John Kuempel
HD50 – Rep. Celia Israel (D)
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD53 – Rep. Andrew Murr
HD57 – Rep. Trent Ashby
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD68 – Rep. Drew Springer
HD72 – Rep. Drew Darby
HD90 – Rep. Ramon Romero Jr. (D)
HD93 – Rep. Matt Krause
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD101 – Rep. Chris Turner (D)
HD104 – Rep. Roberto Alonzo (D)
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD111 – Rep. Yvonne Davis (D)
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD133 – Rep. Jim Murphy

Texas Parent PAC

TXParentPAC

Primary Winner (14)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD4 – Lance Gooden
HD7 – Jay Dean
HD8 – Rep. Byron Cook
HD17 – Rep. John Cyrier
HD49 – Gina Hinojosa (D)
HD55 – Hugh Shine
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD71 – Stan Lambert
HD77 – Lina Ortega (D)
HD99 – Charlie Geren
HD137 – Rep. Gene Wu (D)
HD144 – Mary Ann Perez (D)

Advanced to Runoff (4)

HD5 – Jay Misenheimer
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky
HD73 – Rep. Doug Miller

Lost Primary (5)

SD1 – Red Brown

HD60 – Kevin Downing
HD92 – Scott Fisher
HD94 – Andrew Piel
HD115 – Bennett Ratliff

Won Runoff (4)

HD18 – Ernest Bailes
HD33 – Justin Holland
HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (5)

SD1 – Rep. David Simpson
SD24 – Rep. Susan King

HD5 – Jay Misenheimer
HD73 – Rep. Doug Miller
HD139 – Kimberly Willis (D)

Unopposed in Primary (0)

None listed

Texas Right to Life

Texas Right to Life

Won Contested Primary (16)

HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD20 – Terry Wilson
HD47 – Rep. Paul Workman
HD60 – Mike Lang
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD130 – Tom Oliverson
HD150 – Valoree Swanson

In HD84, Texas Right to Life endorsed both Rep. John Frullo, who won, and former Rep. Jim Landtroop, who lost.

Advanced to Runoff (9)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

SD1 – Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD128 – Briscoe Cain and Rep. Wayne Smith

Lost Primary (20)

SC3 – Michael Massengale
SC5 – Rick Green

SD24 – Brent Mayes

HD2 – Bryan Slaton
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD18 – James Morrison
HD55 – Rep. Molly White
HD59 – Brent Graves
HD71 – Chris Carnohan and Isaac Castro
HD75 – Chente Quintanilla (D)
HD84 – Jim Landtroop
HD99 – Bo French
HD114 – Dan Morenoff
HD121 – Jeff Judson and Sheila Bean
HD134 – David Palmer

In HD84, Texas Right to Life endorsed both Rep. John Frullo, who won, and former Rep. Jim Landtroop, who lost.

Won Runoff (5)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

In HD128, the group endorsed for the primary both Briscoe Cain, who won the runoff, and Rep. Wayne Smith, who lost the runoff. Neither candidate was listed on the group’s “Primary Runoff Pro-life Voter Guide,” but we carry forward the joint endorsement for purposes of this analysis.

Lost Runoff (6)

CCA2 – Ray Wheless
CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD128 – Rep. Wayne Smith

In HD128, the group endorsed for the primary both Briscoe Cain, who won the runoff, and Rep. Wayne Smith, who lost the runoff. Neither candidate was listed on the group’s “Primary Runoff Pro-life Voter Guide,” but we carry forward the joint endorsement for purposes of this analysis.

Unopposed in Primary (47)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD22 – Sen. Brian Birdwell
SD28 – Sen. Charles Perry

HD3 – Rep. Cecil Bell Jr.
HD6 – Rep. Matt Schaefer
HD9 – Rep. Chris Paddie
HD10 – Rep. John Wray
HD13 – Rep. Leighton Schubert
HD15 – Rep. Mark Keough
HD19 – Rep. James White
HD21 – Rep. Dade Phelan
HD23 – Rep. Wayne Faircloth
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD25 – Rep. Dennis Bonnen
HD26 – Rep. Rick Miller
HD29 – Rep. Ed Thompson
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD44 – Rep. Edmund Kuempel
HD45 – Rep. Jason Isaac
HD56 – Rep. Doc Anderson
HD61 – Rep. Phil King
HD62 – Rep. Larry Phillips
HD63 – Rep. Tan Parker
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD68 – Rep. Drew Springer
HD69 – Rep. James Frank
HD70 – Rep. Scott Sanford
HD83 – Rep. Dustin Burrows
HD85 – Rep. Phil Stephenson
HD86 – Rep. John Smithee
HD87 – Rep. Four Price
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD93 – Rep. Matt Krause
HD97 – Rep. Craig Goldman
HD98 – Rep. Giovanni Capriglione
HD105 – Rep. Rodney Anderson
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD126 – Kevin Roberts
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD132 – Rep. Mike Schofield
HD133 – Rep. Jim Murphy
HD135 – Rep. Gary Elkins
HD138 – Rep. Dwayne Bohac

Texas Society of Anesthesiologists

TSA PAC

Won Contested Primary (17)

SD19 – Sen. Carlos Uresti (D)

HD8 – Rep. Byron Cook
HD36 – Rep. Sergio Munoz Jr. (D)
HD47 – Rep. Paul Workman
HD54 – Scott Cosper
HD55 – Hugh Shine
HD59 – Rep. J.D. Sheffield
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD84 – Rep. John Frullo
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD118 – Tomas Uresti (D)
HD121 – Speaker Joe Straus
HD130 – Tom Oliverson
HD134 – Rep. Sarah Davis
HD149 – Rep. Hubert Vo (D)

Advanced to Runoff (3)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Jay Misenheimer

Lost Primary (2)

HD115 – Bennett Ratliff
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Won Runoff (4)

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD54 – Scott Cosper
HD64 – Lynn Stucky

Lost Runoff (1)

HD5 – Jay Misenheimer

Unopposed in Primary (37)

SD4 – Sen. Brandon Creighton
SD11 – Sen. Larry Taylor
SD12 – Sen. Jane Nelson
SD13 – Sen. Rodney Ellis (D)
SD18 – Sen. Lois Kolkhorst
SD20 – Sen. Chuy Hinojosa (D)
SD21 – Sen. Judith Zaffirini (D)
SD28 – Sen. Charles Perry

HD21 – Rep. Dade Phelan
HD23 – Rep. Wayne Faircloth
HD24 – Rep. Greg Bonnen
HD26 – Rep. Rick Miller
HD28 – Rep. John Zerwas
HD32 – Rep. Todd Hunter
HD35 – Rep. Oscar Longoria (D)
HD41 – Rep. Bobby Guerra (D)
HD42 – Rep. Richard Raymond (D)
HD52 – Rep. Larry Gonzales
HD63 – Rep. Tan Parker
HD72 – Rep. Drew Darby
HD76 – Rep. Cesar Blanco (D)
HD87 – Rep. Four Price
HD88 – Rep. Ken King
HD95 – Rep. Nicole Collier (D)
HD100 – Rep. Eric Johnson (D)
HD103 – Rep. Rafael Anchia (D)
HD104 – Rep. Roberto Alonzo (D)
HD107 – Rep. Kenneth Sheets
HD108 – Rep. Morgan Meyer
HD109 – Rep. Helen Giddings (D)
HD122 – Rep. Lyle Larson
HD126 – Kevin Roberts
HD129 – Rep. Dennis Paul
HD132 – Rep. Mike Schofield
HD140 – Rep. Armando Walle
HD141 – Rep. Senfronia Thompson (D)
HD147 – Rep. Garnet Coleman (D)

Texas State Rifle Association

TSRA

Won Contested Primary (25)

HD1 – Rep. Gary VanDeaver
HD2 – Rep. Dan Flynn
HD8 – Rep. Byron Cook
HD11 – Rep. Travis Clardy
HD12 – Rep. Kyle Kacal
HD14 – Rep. John Raney
HD17 – Rep. John Cyrier
HD47 – Rep. Paul Workman
HD58 – Rep. DeWayne Burns
HD65 – Rep. Ron Simmons
HD81 – Rep. Brooks Landgraf
HD84 – Rep. John Frullo
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD95 – Rep. Bill Zedler
HD99 – Rep. Charlie Geren
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD112 – Rep. Angie Chen Button
HD113 – Rep. Cindy Burkett
HD114 – Rep. Jason Villalba
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD121 – Speaker Joe Straus
HD127 – Rep. Dan Huberty
HD134 – Rep. Sarah Davis

Candidates who received A or AQ ratings but who were not specifically endorsed by the group are excluded.

Advanced to Runoff (2)

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Candidates who received A or AQ ratings but who were not specifically endorsed by the group are excluded.

Lost Primary (5)

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD20 – Rep. Marsha Farney
HD55 – Rep. Molly White
HD59 – Brent Graves
HD150 – Rep. Debbie Riddle

Candidates who received A or AQ ratings but who were not specifically endorsed by the group are excluded.

Runoff Winner (0)

None

Candidates who received A or AQ ratings but who were not specifically endorsed by the group are excluded.

Lost Runoff (3)

SD24 – Rep. Susan King

HD73 – Rep. Doug Miller
HD128 – Rep. Wayne Smith

Candidates who received A or AQ ratings but who were not specifically endorsed by the group are excluded.

Unopposed in Primary (0)

None listed

Candidates who received A or AQ ratings but who were not specifically endorsed by the group are excluded.

Texas Values Action

Texas Values Action

Won Contested Primary (11)

SC9 – Justice Eva Guzman

HD47 – Rep. Paul Workman
HD60 – Mike Lang
HD89 – Rep. Jodie Laubenberg
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD130 – Tom Oliverson
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (7)

CCA5 – Brent Webster

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD128 – Briscoe Cain

Lost Primary (13)

RRC – Weston Martinez
SC3 – Michael Massengale
SC5 – Rick Green

HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD55 – Rep. Molly White
HD59 – Brent Graves
HD99 – Bo French
HD114 – Dan Morenoff
HD121 – Jeff Judson
HD134 – David Palmer

Won Runoff (6)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes
SD24 – Dawn Buckingham

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (4)

CCA5 – Brent Webster

HD18 – Keith Strahan
HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (6)

HD6 – Rep. Matt Schaefer
HD66 – Rep. Matt Shaheen
HD67 – Rep. Jeff Leach
HD91 – Rep. Stephanie Klick
HD93 – Rep. Matt Krause
HD126 – Kevin Roberts

Young Conservatives of Texas

YCT

Won Contested Primary (9)

SC9 – Justice Eva Guzman

HD20 – Terry Wilson
HD60 – Mike Lang
HD92 – Rep. Jonathan Stickland
HD94 – Rep. Tony Tinderholt
HD96 – Rep. Bill Zedler
HD106 – Rep. Pat Fallon
HD115 – Rep. Matt Rinaldi
HD150 – Valoree Swanson

Advanced to Runoff (7)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD33 – John Keating
HD64 – Read King
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Primary (18)

SC3 – Michael Massengale
SC5 – Rick Green

HD1 – George Lavender
HD4 – Rep. Stuart Spitzer
HD7 – David Watts
HD8 – Thomas McNutt
HD14 – Jess Fields
HD17 – Brent Golemon
HD47 – Jay Wiley
HD54 – Larry Smith
HD55 – Rep. Molly White
HD59 – Brent Graves
HD71 – Chris Carnohan
HD81 – Josh Crawford
HD84 – Jim Landtroop
HD99 – Bo French
HD113 – Jonathan Boos
HD114 – Dan Morenoff

Won Runoff (5)

RRC – Wayne Christian

SD1 – Rep. Bryan Hughes

HD5 – Cole Hefner
HD73 – Kyle Biedermann
HD128 – Briscoe Cain

Lost Runoff (2)

HD33 – John Keating
HD64 – Read King

Unopposed in Primary (0)

None listed

If you are the PAC director for any of these PACs and see an error in our listings, or if we have overlooked endorsements made for legislators who were unopposed in the primary, then contact us at info AT txelects.com.

No tags for this post.